Elektronika w walce z koronawirusem COVID-19 - część 5




Home

Nowe technologie




Wielkie działo na muchy


Dobrze znane muchy domowe mogą przenosić ponad 60 rodzajów patogenów, a także pozostawiać cząsteczki kału na żywności i ludzkiej skórze. Może to powodować czerwonkę, gruźlicę, dur brzuszny, jaglicę a nawet infekcje cholery. Pamiętaj, że owady te są możliwymi nosicielami koronawirusa COVID-19 (brak jeszcze dokładnych badań naukowych).
lampa na muchy

Do walki z muchami domowymi stosowane są różne urządzenia wykorzystujące osiągnięcia współczesnej elektroniki. Lampy owadobójcze to skuteczne i uniwersalne urządzenie do zwalczania uciążliwych owadów w sklepach, szpitalach, koszarach wojskowych, hipermarketach oraz wszelkiego rodzaju lokalach gastronomicznych. Oferowane lampy owadobójcze posiadają duży obszar działania (30-80m²). Owady wabione są światłem emitowanym przez specjalne świetlówki UV (o długości fali około 360 nm), które lecąc trafiają na siatkę rażącą wysokim napięciem. W przypadku lamp lepowych zwabione owady przyklejają się na powierzchni lepu. W zależności od modelu, lampa na owady może być zawieszona na ścianie, podwieszona pod sufitem lub postawiona w odpowiednim miejscu (na podłodze, blacie, szafce, itp. Stosowanie lamp owadobójczych zalecane jest nie tylko w okresie letnim (gdy aktywność owadów jest największa), ale również w pozostałych porach roku.
działko laserowe na muchy

Istnieje też możliwość niszczenia much działkiem laserowym. Urządzenie o nazwie Photonic Fence razi owady skoncentrowanymi strumieniami światła. Namierza swoje cele, identyfikując je na podstawie częstotliwości, z jaką uderzają skrzydła, ich zachowania się podczas lotu oraz tego, jak są duże. Pozwala to uniknąć ostrzeliwania „niewinnych” owadów: np. będących na skraju wyginięcia pszczół. Photonic Fence dba też o to, by przypadkiem nie uszkodzić czegokolwiek poza swoim celem – strzela tylko wtedy, gdy ma pewność, iż cała energia trafi do właściwego owada. Badacze z organizacji Intellectual Ventures, twórcy urządzenia, Mają nadzieje, że w przyszłości ich dzieło będzie strzec szpitali, wiosek czy pól uprawnych, gdyż precyzyjne strzały z lasera są znacznie mniej szkodliwym rozwiązaniem w porównaniu do spryskiwania roślin różnymi owadobójczymi chemikaliami. Zdaniem badaczy, odpowiednio długi czas niszczenia insektów może wręcz doprowadzić do całkowitego wyeliminowania ich z danego regionu. Priorytetem Intellectual Ventures jest dostarczenie Photonic Fence do krajów rozwijających się, gdzie wszelkiego rodzaju choroby przenoszone przez insekty stanowią poważne zagrożenie.

źródło: http://www.sciencealert.com/the-latest-way-to-zap-harmful-bugs-is-with-targeted-laser-beams

Oto kilka wiarygodnych wypowiedzi dotyczących przenoszenia koronawirusa przez muchy:

"Czy muchy przenoszą koronowirusa?"
"Mówi doktor nauk medycznych Piotr Gryglas, kardiolog i internista”
"Mamy prace, które pokazują, że muchy niosą ze sobą niebezpieczeństwa, bo są elementem zakaźności w populacji. Jeśli chodzi o koronawirusa, to takich badań nie ma. Wyobraźmy sobie jednak, że po wydzielinie oddechowej - na przykład po kichnięciu - chodzą muchy, które przenoszą drobiny. Pamiętajmy o czasie utrzymywania się wirusa na różnych powierzchniach. Sytuację przenoszenia wirusa można sobie teoretycznie wyobrazić. Jak się zrobi ciepło, chroniłbym swoją żywność."

"Muchy domowe (Musca domestica Linnaeaus) zbadano pod kątem ich zdolności do przenoszenia i przenoszenia koronawirusa indyka (TCV). Muchy hodowane laboratoryjnie eksperymentalnie wystawiono na TCV, umożliwiając muchom wchłonięcie inokulum złożonego z wirusa namnażanego zarodka indyka (szczep NC95). Potencjał muchy domowej do bezpośredniego przenoszenia TCV na żywe pisklęta indyka zbadano poprzez umieszczenie 7-dniowych piskląt indyka w kontakcie z muchami domowymi narażonymi na TCV 3 godziny po tym, jak muchy spożyły inokulum TCV. Zakażenie TCV wykryto u indyków mających kontakt z muchami narażonymi na TCV przy gęstościach tak niskich jak jedna mucha na ptaka (antygeny TCV wykryto 3 dni po kontakcie z muchą w tkankach 3/12 indyków); jednakże zaobserwowano zwiększony odsetek infekcji przy większej gęstości much (antygeny TCV wykryto u indyków 9/12 po kontakcie z 10 muchami na ptaka). To badanie pokazuje potencjał muchy domowej jako mechanicznego wektora TCV."

źródło: https://www.ncbi.nlm.nih.gov

"Eksperci przypominają, że muchy roznoszą różne patogeny, dlatego też należy chronić jedzenie, a po kontakcie z muchą koniecznie umyć skórę."
źródło: https://zdrowie.radiozet.pl/Choroby/Choroby-zakazne/Czy-muchy-i-komary-przenosza-koronawirusa
niszcz muchy



Stosuj pięć zasad i pomóż zatrzymać koronawirusa




Home

Nowe technologie





© 2000-2022 EJK. All rights reserved. Jerzy Kazojć.